امروز: دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰


مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی تهران

از حرکات کششی چه میدانیم؟

حركات كششي در طول روز علاوه بر كاستن از خستگي ناشي از كار، نشستن و سایر فعالیت های روزمره به حفظ سلامت و انعطاف عضلات و تاندون هاي فرد نيز كمك مي‌كند.
در برنامه تمرینات، کشش اولین قدم است.کشش مانع سفتی عضله می شود و عضله و مفصل را در حالت انعطاف پذیر نگه می دارد. حرکات کششی جزء جدانشدنی تمرین های ورزشی هستند و از آسیب دیدگی جلوگیری می کنند. به انجام آن در قبل، بعد و در حین تمرینات خود ادامه دهید و به طور حتم هیچ گاه دچار گرفتگی و یا صدمات ورزشی در باشگاه نخواهید شد.

 

 

بسیاری از افراد حرکات کششی را ساده می گیرند، چون باورشان این است که تأثیر چندانی ندارد و زمانی که می خواهند بیشترین بهره را از تمرینات شان ببرند، ترجیح می دهند وقت شان را روی تمرین های قدرتی بگذارند. در صورتی که اگر حرکات کششی به درستی انجام شوند، می توانند کیفیت عملکرد سایر تمرینات و حرکات را بالا برده و ریسک صدمات را کاهش دهند.
در این بین باورهای غلط رایجی در مورد حرکات کششی وجود دارد که به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

۱٫     انجام حرکات کششی دردناک است.
عقیده اشتباهی پیرامون این حرکات وجود دارد این است که زمانی حرکات کششی درست انجام شده که هنگام انجام حرکت، درد شدیدی احساس شود که گاها این درد بعد از متوقف کردن تمرین نیز ادامه دار وجود دارد. این در حالی است که هدف از انجام این تمرینات جلوگیری از کشیدکی نامطلوب و آسیب های عضلانی است تا گرفتگی عضلات و تحلل آن ها را به تعویق بندازد.
پس حرکات کششی نباید با درد طاقت فرسا همراه باشد، اگر اینطور است یا زیاد می کشید و یا کلا” این حرکات را درست انجام نمی دهید، بنابراین درد داشتن در حین انجام حرکات را جدی بگیرید و تمرین را متوقف کنید. در این میان دوش آب گرم می تواند جریان خون را به سطح بدن هدایت کند و آرام بخش باشد و موجب رفع خستگی، ایجاد شادابی، کاهش درد و التهاب ماهیچه و دفع مواد زائد( مثل اسید لاکتیک ایجاد شده به علت کمبود اکسیژن) از بدن ورزشکاران شود همچنین اگر در زیر دوش، ورزشکاران به آرامی حرکات سبکی انجام دهد نتیجه مطلوب دوچندانی خواهند گرفت.

۲٫     اندام حرکات کششی نیازمند گرم کردن نیست.
نكته‌ي بسيار مهمي كه بايد در تمرينات كششي بدان توجه داشت اين است كه در ابتداي تمرين، عضلات سرد بوده و از انعطاف پذيري خوبي برخوردار نيستند. به همين دليل بايد آهسته و با آرامش كامل بدن را گرم کرد. به عبارتی دیگر اینکه اگر فکر می کنید هر وقت مایل بودید می توانید شروع به انجام حرکات کششی کنید، در اشتباه هستید. انجام حرکات کششی مانند سایر تمرینات دیگر نیازمند گرم کردن بدن است. گرم کردن به آماده شدن بدن برای انجام تمریناتی که منجر با افزایش ضربان قلب و بهبود گردش خون می شود کمک می کند و حتی منجر به آمادگی ذهنی برای انجام تمرینات موثرتر می شود.

۳٫     انجام حرکات کششی تنها روی تعدادی از عضلات خاص موثر است.
برای داشتن بدنی منعطف باید یک برنامه همیشگی جهت کشیدن تمامی عضلات بدن داشت. تا قبل از اینکه به علت بالا رفتن سن، عوارض برخی از بیماری ها و ناتوانی ها، دامنه حرکت تان محدود شود بهتر است با انجام حرکات کششی برای تمامی عضلات بدن از این روند جلوگیری کنید.