امروز: پنج شنبه, 18 خرداد , 1402


مرکز تحقیقات ام اس تهران

        به وبسایت مرکز تحقیقات ام اس دانشگاه علوم پزشکی تهران خوش آمدید

ارائه برنامه کاربردی مبتنی بر تلفن همراه هوشمند برای خودمدیریتی بیماران مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس

مقدمه: بیماری مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس، التهاب مزمن سیستم عصبی مرکزی است. از آنجا که بیماری مالتیپل اسکلروزیس تا آخر عمر همراه با بیمار می باشد، مدیریت آن می تواند کیفیت زندگی فرد را بهبود دهد. از سوی دیگر، ماهیت غیر قابل پیش بینی و پیچیده ی این بیماری مدیریت شرایط را سخت و خسته کننده می کند.به همین دلیل برای افراد مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس خودمدیریتی وضعیت در هر روز از زندگی امری بسیار حیاتی است. هدف از پژوهش حاضر، ایجاد برنامه کاربردی مبتنی بر تلفن همراه هوشمند برای خود مدیریتی بیماری مالتیپل اسکلروزیس بود.


ارتباط بین افزایش سطح کلسترول خون و اختلال شناختی ( عملکردهای ذهنی ) در بیماران مبتلا به ام اس

طبق بررسی های انجام شده حدود 40 %-60%  از بیماران مبتلا به ام اس از اختلال در کارکردهای شناختی که شامل حافظه ˓ توجه و تمرکز ˓ سرعت پردازش اطلاعات و یادگیری مطالب جدید می باشد ˓رنج می برند که این امر می تواند بر زندگی روزمره آنها در خانواده و جامعه تأثیرات منفی بر جای گذارد.


بررسی ارتباط بین قند دریافتی رژیم غذایی و خطر ابتلا به نورومیلیتیس اپتیکا: یک مطالعه ی مورد-شاهدی

نورومیلیتیس اپتیکا یک بیماری خودایمنی در سیستم عصبی مرکزی است که به نظر می رسد تعامل مجموعه ای از عوامل محیطی و ژنتیکی در اتیولوژی آن نقش داشته باشند. مطالعات نقش التهاب در بروز این بیماری را نشان داده اند.از سویی دیگر دریافت بالای قند رژیم از طریق افزایش سنتز اسیدهای چرب در کبد و همچنین افزایش سنتز فاکتورهای پیش التهابی منجر به افزایش التهاب در بدن می گردد. هدف از مطالعه ی حاضر بررسی ارتباط قند دریافتی رژیم به عنوان یک عامل قابل اصلاح و خطر ابتلا به نورومیلیتیس اپتیکا بود.

 


تزریق واکسن کرونا به بیماران مبتلا به ام اس در بیمارستان سینا

با سلام و احترام

واکسیناسیون ( Covid – 19) بیماران مبتلا به ام اس که تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند، در کلینیک ام اس بیمارستان سینا از تاریخ 5 / 2 / 1400 آغاز شد .