امروز: دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰


مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی

                          به وبسایت مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی ، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران خوش آمدید

انجام عمل نیمه تهاجمی آندوسکوپی ستون فقرات در مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی

عمل نیمه تهاجمی آندوسکوپی ستون فقرات توسط آقایان دکتر جوادی، باباخانی و تیم اتاق عمل درد مرکز، در تاریخ هفدهم فروردین ماه هزار و چهارصد، با استفاده از تکنیک آندوسکوپی کامل بر روی آقای ۴۷ ساله انجام شد و ایشان ۳ ساعت پس از عمل ترخیص گردید. امکان انجام اعمال نیمه تهاجمی ستون فقرات با استفاده از سیستم فول آندوسکوپی، از بهمن ماه سال گذشته در اتاق عمل درد مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی وابسته به پژوهشکده بازتوانی عصبی، واقع در مجتمع بیمارستانی امام خمینی مهیا شده است. در برخی بیماران که از دردهای با منشا ستون فقرات رنج می‌برند، این تکنیک میتواند جایگزین جراحی های باز ستون فقرات باشد. از جمله این اختلالات بیرون زدگی و پارگی دیسک های کمری میباشد.عوارض پس از عمل در این تکنیک، شیوع کمتری نسبت به جراحی باز دارد و برگشت به زندگی عادی سریع تر اتفاق می افتد.


فیلم های آموزشی و کلیپ های صوتی در حوزه آسیب نخاعی و موضوعات مرتبط

مرکزتحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی با مشارکت بنیاد شهید و امور ایثارگران جامعه معلولین ایران ،انجمن معلولان ضایعات نخاعی استان تهران ،  انجمن  جانبازان  نخاعی ایرانیان  ،بنیاد معلولین ایرانیان وانجمن برنا در حال برنامه ریزی برای تولید و انتشار فیلم های آموزشی و کلیپ های صوتی در حوزه آسیب نخاعی و موضوعات مرتبط با بهداشت روانی خانواده آنان می باشد. کلیپ صوتی تصویری راهکارهایی برای تحکیم خانواده ،حاوی توصیه هایی مفید برای علاقمندان به موضوع بهداشت روانی خانواده است .علاقمندان جهت دسترسی به این فیلم های کوتاه آموزشی از طریق لینک زیر به کانال مرکز ضایعات نخاعی در سایت آپارات مراجعه نمایند

نشانه های بیماریهای PTSD در افراد دچار آسیب نخاعی

واکنش های استرس در افراد دچار آسیب نخاعی

پیامد های دردهای مزمن در افراد دچار آسیب نخاعی

آثار واکنش های هیجانی در افراد دچار آسیب نخاعی

واکنش های هیجانی در افراد دچار آسیب نخاعی

قطع ارتباط مغز و نخاع در افراد چار آسیب نخاعی

رژیم غذایی در افراد دچار آسیب نخاعی

فیلم های آموزشی و کلیپ های صوتی در حوزه آسیب نخاعی و موضوعات مرتبط


برگزاری جلسه تومور

جلسه تومور با برگزاری اساتید گروه تومور مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی تشکیل شد. در این جلسه مشکلات گروه تومور در حیطه پژوهش ارائه شد و راهکارها و پیشنهادات به چالش کشیده شد.


برگزاری جلسه پیرامون همکاری با کلینیک ویلچر

جلسه کلینیک ویلچر با حضور اساتید مرکز تحقیقات ضایعات مغزی نخاعی، آقای کرمی کبیر عضو هیئت مدیره بنیاد خیریه معلولین ایرانیان، آقای مهندس علامی عضو کلینیک ویلچر ، آقای آقا میرزایی عضو بنیاد شهید ، در تاریخ 6 مرداد 1399 در مرکز تشکیل شد. این جلسه به بحث و تعامل در مورد زیرساختها جهت همکاری نماینده دانشگاه ( مرکز) با کلینیک ویلچر برگزار شد. ابتدا اقای آقا میرزایی با شروع مقدمه ای در رابطه با لزوم اقدامات اساسی و پایه برای مراجعین ضایعه نخاعی و سایر بیماریهای حرکتی در حیطه صندلی چرخدار صحبت خود را آغاز کردند. آقای دکتر حاجی قاسم قائم مقام مرکز امکانات و توانمندیهای مرکز از جمله ارائه خدمات در قالب پژوهش در حوزه ویلچر و بهینه کردن آن در این حوزه را معرفی کردند.

اقای مهندس علایی به معرفی اهداف و رسالت کلینیک ویلچر، پیشرفت و دستاوردهای تولید ویلچر، اموزش ، ارایه خدمات به جامعه هدف مطالبی توضیح دادند. همچنین ایشان چالش های فرهنگی که ویلچر را به عنوان یک موضوع تخصص یافته کمتر در نظر میگیرند و ضعف در زمینه ارجاع از سیستم پزشکی را به عنوان یکی از مشکلات رایج بیان کرده وتاکید کرند مرکز ضایعه نخاعی به عنوان مرکز مرجع جامعه هدف میتواند در این زمینه راهگشا باشد. همچنین اساتید دیگر مرکز سرکار خانم دکتر خزاعی پور و اقای دکتر باباخانی به ارایه نظرات خود پرداختند.

در ادامه آقای کرمی به ذکر این نکته پرداختند که در رابطه با تهیه ویلچر مناسب و استاندارد مرجعی وجود ندارد و بیمکاران از طریق آموزن و خطا به این مسله اگاهی پیدا میکنند.

در پایان قرار شد پیش نویس تفاهم نامه همکاری کلینیک ویلچر با مرکز تهیه شده و در جلسلت بعدی به توانمندیها و محدویتها در حوزه ارایه خدمات، اموزش، پژوهش و برگزاری نمایشگاه پرداخته شود.