امروز: شنبه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۷


مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران
  • 2
  • 3
  • 4

خبر ویژه

به وبسایت مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی خوش آمدید

برگزاری پنل تصمیم گیری اجتماعی در کنگره علوم اعصاب

هفتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی در تاریخ ۲۱ لغایت ۲۳ آذرماه سال ۱۳۹۷ در مرکز همایشهای بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار خواهد شد. این رویداد علمی شامل جدیدترین یافته ها است که در قالب سخنرانی، کارگاه و سمپوزیوم،و پوستر ارائه خواهد شد. در خلال این کنگره “پنل تصمیم گیری اجتماعی” نیز برگزار خواهد شد که از کلیه علاقمندان جهت شرکت در این پنل دعوت به عمل آید. این پنل جمعه ۲۳ آذر از ساعت ۸ صبح الی ۹:۳۰ در محل سالن اصلی مرکز همایش های رازی برگزار میگردد.

 


آیا میشود پیش بینی کرد کدام بازیکن دچار پارگی رباط صلیبی قدامی میشود؟

ورزش حرفه ای همواره همراه با آسیب می باشد و آسیب دیگی جز جدانشدنی زندگی یک

ورزشکار حرفه ایست. برخی آسیب دیدگی ها با وجود شیوع بالاتر ، چون دوران درمان و بازتوانی کوتاهتری دارند ، ورزشکاران راحت تر با انها کنار می آیند. با این حال پارگی رباط صلیبی قدامی در زانو ، یکی از آن آسیب هایی است که در صورت رخداد ، منجر میشود یک بازیکن حرفه ای زمانی حدود ۹ ماه الی یکسال از ورزش حرفه ای جدا شود. برنامه ها و پروتکل های پیشگیرانه ی بسیاری برای پیشگیری از بروز این آسیب طراحی و اجرا شده اند که گروهی از آنها مثل برنامه ی گرم کردن ۱۱ پلاس فیفا ، در کاستن از میزان بروز این آسیب خصوصا در خانم ها موفق بوده است.

یکی از سوالات مهمی که برای ورزشکاران و مربیان وجود دارد این است که ایا میشود پیش بینی کرد که کدام ورزشکار دچار پارگی این رباط میشود و آیا روشی برای پیش بینی این آسیب وجود دارد ؟

 


آیا حین سرماخوردگی میتوان ورزش کرد؟

هم اکنون که در فصل شیوع بیماری های ویروسی شایع ، چون سرماخوردگی و آنفولانزا قرار داریم ، یکی از سوالاتی که همیشه ذهن ورزشکاران را درگیر میکند این مسئله است که در صورتیکه دچار سرماخوردگی شوند ، در چه شرایطی و با رعایت چه نکاتی میتوانند به تمرین و ورزش خود ادامه دهند و در چه مواقعی اجازه ی این کار را ندارند؟

 

 

چرا سرماخوردگی در ورزشکاران اهمیت دارد؟

یک ورزشکار حرفه ای که شغلش ورزش کردن است در صورتی که سرما بخورد باید مدتی را استراحت کند تا سرماخوردگی او خوب شود اما نکته ای که اهمیت بیشتری دارد این است که در هنگام سرماخوردگی و استراحت بدن ضعیف شده و مدتی طول می کشد تا توان سابق را بازیابد.

 


آیا چمن مصنوعی سلامت ورزشکاران را به خطر می اندازد؟

مزایای چمن مصنوعی

اعتراض بازیکنان فوتبال به بازی کردن روی چمن مصنوعی سابقه ای چندین ساله دارد و شاید مهمترین آنها ، زمانی بود که بازیکنان فوتبال طی جام جهانی بانوان سال ۲۰۱۵ یک دعوای حقوقی برای اعاده ی حق بازی کردن روی چمن طبیعی را به رسانه ها کشاندند. با اینحال در نهایت آن بازیکنان روی چمن مصنوعی هم در آن جام جهانی بازی کردند.

با توجه به اینکه چمن مصنوعی در بسیاری از مدارس، شهرها و باشگا هها زمین اصلی انجام ورزش فوتبال است، سوال ها در مورد مزایا و معایب آن همچنان وجود دارد و تمامی فوتبال دوستان ، بازیکنان و مربیان فوتبال به دنبال یک جواب قطعی در مورد این موضوع هستند.


کدام یافته ها در تصویربرداری لگن، بیشترین ارتباط را با درد این ناحیه دارند؟

تشخیص دقیق مشکلات لگنی با توجه به شیوع بالای آنها (شامل اختلالات غضروف و تغییرات لبروم) نسبتا پیچیده است.

این موضوع از این جهت اهمیت دارد که وجود یافته های رادیوگرافیک ، افراد را نگران کرده و ممکن است منجر به مداخلات جراحی شود. یک مطالعه ی مروری اخیرا به بررسی میزان شیوع یافته های رادیولوژیک در دو گروه افراد دارای درد لگن و افراد بدون درد لگن پرداخته است.

 

 


ارتقای رتبه علمی دو عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی به درجه استاد تمامی

براساس مصوبه ی نشست هیات ممیزه دانشگاه علوم پزشکی تهران که ۱۰ مرداد ۹۷ برگزار گردید، دکتر رامین کردی و دکتر فرزین حلب چی از مرتبه ی دانشیاری گروه پزشکی ورزشی به مرتبه ی استاد تمامی گروه آموزشی مربوطه ارتقاء یافتند. اعضای مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی با کمال مسرت، این موفقیت را به جناب آقای دکتر کردی و دکتر حلب چی تبریک و تهنیت عرض می کنند.