امروز: شنبه, ۳ فروردین , ۱۳۹۸


مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران

خبر ویژه

به وبسایت مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی خوش آمدید

از حرکات کششی چه میدانیم؟

حركات كششي در طول روز علاوه بر كاستن از خستگي ناشي از كار، نشستن و سایر فعالیت های روزمره به حفظ سلامت و انعطاف عضلات و تاندون هاي فرد نيز كمك مي‌كند.
در برنامه تمرینات، کشش اولین قدم است.کشش مانع سفتی عضله می شود و عضله و مفصل را در حالت انعطاف پذیر نگه می دارد. حرکات کششی جزء جدانشدنی تمرین های ورزشی هستند و از آسیب دیدگی جلوگیری می کنند. به انجام آن در قبل، بعد و در حین تمرینات خود ادامه دهید و به طور حتم هیچ گاه دچار گرفتگی و یا صدمات ورزشی در باشگاه نخواهید شد.

 


اثرات مثبت ورزش بر سلامت ذهن

در مورد اثرات مثبت ورزش بر سلامت مغز و سلامت روحی روانی مطالعات بسیاری انجام شده است و همگی آنها به تاثیرات مثبت این موضوع اشاره دارند. این مطالعات اثرات مثبت ورزش بر سلامت ذهن را از جنبه های مختلفی همچون اثرات آن بر خلق، افسردگی ، اظطراب، اعتماد به نفس و .. نشان داده اند. نکته ی جالب این است آخرین مطالعات حاکی از آن است که حتی ۱۰ دقیقه ورزش در طول روز آثار بسیار مثبتی بر روی عملکرد مغز دارد. مطالعات قبلی نشان داده بود که دنبال کردن یک رژیم ورزشی طولانی مدت اثر مثبتی بر مغز دارد. با این حال، مطالعه جدیدی در دانشگاه وسترن کانادا نشان می‌دهد که حتی ۱۰ دقیقه فعالیت‌های هوازی ما را در حل مشکلات کمک می‌کند و تمرکز ذهنی ما را بهبود می‌بخشد.

 


دوچرخه سواری رییس و اعضای مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی، هیأت رئیسه، اساتید و دانشجویان با شهردار و اعضای شورای شهر تهران در حمایت از کمپین سه شنبه های بدون خودرو

به گزارش روابط عمومی معاونت بین‌الملل با همکاری معاونت بین‌الملل، معاونت دانشجویی فرهنگی و مدیریت تربیت‌بدنی دانشگاه، سه‌شنبه ۱۸ دی‌ماه، دکتر کردی و دکتر بیگلر، معاونان بین‌الملل و توسعه مدیریت و برنامه‌ریزی منابع دانشگاه، دکتر نیکبخت نصرآبادی، رئیس دانشکده پرستاری و مامایی، دکتر پورغریب، مدیر تربیت‌بدنی دانشگاه، مهندس مکری، مدیر فنی و نظارت بر طرح‌های عمرانی دانشگاه، دکتر سبزواری، عضو هیأت‌علمی دانشکده پرستاری و مامایی، دکتر نیاورانی و دکتر واحدی، اعضای هیأت‌علمی بیمارستان شریعتی، دکتر جلیلی، عضو هیأت‌علمی بیمارستان امام خمینی (ره)، دکتر آهنگری و دکتر نجات، اعضای انجمن دوچرخه‌سواری و تعدادی از دانشجویان خارجی پردیس بین‌الملل، مسیر دانشکده پرستاری و مامایی تا میدان ولیعصر را با پیروز حناچی، شهردار و اعضای شورای شهر تهران رکاب زدند. 


در مورد فعالیت فیزیکی چه چیزهایی باید بدانیم؟

اولین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم این است که “فعالیت فیزیکی چیست؟”

طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت ، فعالیت فیزیکی به هر گونه حرکت اعضای بدن که توسط ماهیچه ها انجام میشود و نیاز به مصرف انرژی دارد، مانند حرکاتی که طی کار کردن، بازی کردن ، انجام کارهای منزل ، جابه جایی ها و انجام فعالیت های تفریحی انجام میشود، اطلاق میشود.

 

 


برگزاری جلسه هم اندیشی «برنامه توسعه فعالیت بدنی» در کشور

نشست هم اندیشی برنامه ی توسعه ی فعالیت بدنی در کشور در روز شنبه یکم دی ماه در محل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور برگزار شد .

 

طی این جلسه که به منظور تحقق شعار ” مردم فعال تر برای جهانی سالم تر” با همکاری دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت ، مرکز تحقیقات پزشکی ورزشی ، دفتر همکاری سازمان جهانی بهداشت و با حضور ذینفعان از کلیه استان ها ، فدراسیون ها ، مجامع و ارگان های دخیل برگزار شد ، به بررسی برنامه ی عملیاتی جهانی فعالیت بدنی و ابزار پایش و سنجش سیاست گذاری در حوزه ی فعالیت بدنی پرداخته شد .

 

 


برگزاری پنل تصمیم گیری اجتماعی در کنگره علوم اعصاب

هفتمین کنگره علوم اعصاب پایه و بالینی در تاریخ ۲۱ لغایت ۲۳ آذرماه سال ۱۳۹۷ در مرکز همایشهای بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار خواهد شد. این رویداد علمی شامل جدیدترین یافته ها است که در قالب سخنرانی، کارگاه و سمپوزیوم،و پوستر ارائه خواهد شد. در خلال این کنگره “پنل تصمیم گیری اجتماعی” نیز برگزار خواهد شد که از کلیه علاقمندان جهت شرکت در این پنل دعوت به عمل آید. این پنل جمعه ۲۳ آذر از ساعت ۸ صبح الی ۹:۳۰ در محل سالن اصلی مرکز همایش های رازی برگزار میگردد.

 


آیا میشود پیش بینی کرد کدام بازیکن دچار پارگی رباط صلیبی قدامی میشود؟

ورزش حرفه ای همواره همراه با آسیب می باشد و آسیب دیگی جز جدانشدنی زندگی یک

ورزشکار حرفه ایست. برخی آسیب دیدگی ها با وجود شیوع بالاتر ، چون دوران درمان و بازتوانی کوتاهتری دارند ، ورزشکاران راحت تر با انها کنار می آیند. با این حال پارگی رباط صلیبی قدامی در زانو ، یکی از آن آسیب هایی است که در صورت رخداد ، منجر میشود یک بازیکن حرفه ای زمانی حدود ۹ ماه الی یکسال از ورزش حرفه ای جدا شود. برنامه ها و پروتکل های پیشگیرانه ی بسیاری برای پیشگیری از بروز این آسیب طراحی و اجرا شده اند که گروهی از آنها مثل برنامه ی گرم کردن ۱۱ پلاس فیفا ، در کاستن از میزان بروز این آسیب خصوصا در خانم ها موفق بوده است.

یکی از سوالات مهمی که برای ورزشکاران و مربیان وجود دارد این است که ایا میشود پیش بینی کرد که کدام ورزشکار دچار پارگی این رباط میشود و آیا روشی برای پیش بینی این آسیب وجود دارد ؟

 


آیا حین سرماخوردگی میتوان ورزش کرد؟

 

هم اکنون که در فصل شیوع بیماری های ویروسی شایع ، چون سرماخوردگی و آنفولانزا قرار داریم ، یکی از سوالاتی که همیشه ذهن ورزشکاران را درگیر میکند این مسئله است که در صورتیکه دچار سرماخوردگی شوند ، در چه شرایطی و با رعایت چه نکاتی میتوانند به تمرین و ورزش خود ادامه دهند و در چه مواقعی اجازه ی این کار را ندارند؟

 


آیا چمن مصنوعی سلامت ورزشکاران را به خطر می اندازد؟

مزایای چمن مصنوعی

اعتراض بازیکنان فوتبال به بازی کردن روی چمن مصنوعی سابقه ای چندین ساله دارد و شاید مهمترین آنها ، زمانی بود که بازیکنان فوتبال طی جام جهانی بانوان سال ۲۰۱۵ یک دعوای حقوقی برای اعاده ی حق بازی کردن روی چمن طبیعی را به رسانه ها کشاندند. با اینحال در نهایت آن بازیکنان روی چمن مصنوعی هم در آن جام جهانی بازی کردند.

با توجه به اینکه چمن مصنوعی در بسیاری از مدارس، شهرها و باشگا هها زمین اصلی انجام ورزش فوتبال است، سوال ها در مورد مزایا و معایب آن همچنان وجود دارد و تمامی فوتبال دوستان ، بازیکنان و مربیان فوتبال به دنبال یک جواب قطعی در مورد این موضوع هستند.


کدام یافته ها در تصویربرداری لگن، بیشترین ارتباط را با درد این ناحیه دارند؟

تشخیص دقیق مشکلات لگنی با توجه به شیوع بالای آنها (شامل اختلالات غضروف و تغییرات لبروم) نسبتا پیچیده است.

این موضوع از این جهت اهمیت دارد که وجود یافته های رادیوگرافیک ، افراد را نگران کرده و ممکن است منجر به مداخلات جراحی شود. یک مطالعه ی مروری اخیرا به بررسی میزان شیوع یافته های رادیولوژیک در دو گروه افراد دارای درد لگن و افراد بدون درد لگن پرداخته است.