امروز: یکشنبه, 4 آبان , 1399


مرکز تحقیقات مغز واعصاب تهران

صرع (اپی لپسی)

 

گروه صرع (اپی لپسی)

 

ریاست بخش
آقای دکتر مجید غفارپور

CV

مسئول بخش
آقای دکتر عباس تفاخری

CV

 

بیماری صرع (اپی لپسی)  از دیرباز شناخته شده بوده و افراد مبتلا به آن همواره دچار مشکلات اجتماعی، روانی و جسمی ناشی از این بیماری بوده اند. طبق آمارهای سازمان بهداشت جهانی حداقل 50 میلیون مبتلا به صرع در جهان زندگی می کنند. 1الی 3درصد جوامع توسعه یافته ازین بیماری رنج می برند و در کشورهای در حال توسعه   این آمار تا 10 درصد هم می رسد. بنظر می رسد شیوع اپی لپسی در کشور ما بدلایل مختلف ازجمله مسائل عفونی ، ژنتیک و ضربه ها بین 5 تا 10 درصد می باشد.

از حدود 150 سال قبل داروی ضدتشنج جهت کنترل این بیماری معرفی شده و به تدریج با معرفی نسل های بعدی داروها میزان کنترل تشنج ها توسط داروها افزایش یافت ولی همچنان صرع های مقاوم به درمان (که یک سوم موارد صرع را شامل می شود) یکی از معضلات این دسته از بیماریهاست که برای کنترل آن   اقدامات دیگری نظیر درمان های جراحی، نورومادولاسیون و رژیم غذایی وجود دارد.

بخش صرع و مانیتورینگ بیمارستان امام خمینی (ره) از مجهزترین بخش های فعلی در کشور می باشد که درمان های پیشرفته صرع نظیر مانیتورینگ های تهاجمی، الکترود گذاری داخل جمجمه ای، بررسی های نوروسایکیتری انجام تست وادا، مانیتورینگ های طولانی در بیماران ICU، تعبیه VNS در آن انجام می گیرد.

 

درمانگاه فوق تخصصی صرع صبح روزهای چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا 12 ،  پذیرای بیماران با نوبت قبلی است.

طبقه دوم مرکز تحقیقات بیماریهای مغزواعصاب

 

 

 

 

Video EEG monitoring   مانیتورینگ مغزی طولانی مدت

Video EEG monitoring مانیتورینگ مغزی طولانی مدت

به ثبت و پایش همزمان امواج مغزی و ویدیویی حرکات و حالات بیمار مانيتورينگ مغزي طولاي مدت گويند. اين تست يك روش تشخيصي و استاندارد براي پيدا كردن كانون تشنج در بيماران صرعي مي باشد که از بیمار به مدت طولانی چندین ساعت نوار مغز گرفته می‏شود و در تمام این مدت از بیمار فیلم برداری نیز می‏شود.

بیشتر

VNS تحریک عصب واگ

VNS تحریک عصب واگ

تحریک عصب واگ (VNS) یک تکنیک برای درمان صرع است و یکی از اقدامات نیمه تهاجمی در کنترل تشنج ها می باشد که در طولانی مدت موجب بهبود کنترل تشنجات می گردد. با این روش درمانی تشنج ها کمتر و کوتاه تر می شود و نیاز به درمان دارویی کاهش می یابد و در برخی موارد تشنج بیماران بطور کامل از بین می رود.

بیشتر

Epilepsy surgery  جراحی صرع

Epilepsy surgery جراحی صرع

در این روش جراح اعصاب در یک عمل باز اقدام به برداشتن بافت مسئول تشنج یا اقدام به قطع ارتباطات آن با بافت های اطراف کرده که نتیجه آم کاهش تعداد تشنجات است. روش جراحی متعددی بر اساس نوع و محل ضایعه موجود است که در انواع مختلف صرع با توجه به اندیکاسیون استفاده می شود.

بیشتر

 

 

 

نحوه بستری و پذیرش بیماران صرعی در بخش صرع:
بیماران مراجعه كننده و یا ارجاعی از درمانگاه اختصاصی صرع،  پس از بررسی های اولیه و تشخیص ضرورت بستری و تعیین طول مدت بستری در فهرست انتظار نوبت بستری قرار خواهند گرفت و سپس با تعیین وقت قبلی در روز مورد نظر جهت بستری مراجعه می نمایند.