امروز: یکشنبه, 28 مرداد , 1397


مرکز تحقیقات ام اس دانشگاه علوم پزشکی تهران

چالش مراقبت های بهداشتی- درمانی برای افراد مبتلا به ام اس

چالش مراقبت های بهداشتی- درمانی برای افراد مبتلا به ام اس

بیماری ام اس با سطح بالایی از مصرف منابع بهداشت و درمان و هزینه ها ارتباط دارد.این بیماران به خدمات جامع بهداشتی و اطلاعاتی درباره بیماری و فرآیند درمان توسط ارایه دهندگان خدمات از جمله خدمات توانبخشی، حمایت های روانی- اجتماعی، دسترسی به درمان های پزشکی و خدمات مراقبتی نیاز دارند و از طرفی این بیماران با مشکلات متعدد در زمینه مدیریت بیماری، دریافت خدمات، اطلاعات درباره مراقبت از خود، هزینه های بالای بیماری روبه رو هستند. ادامه خواندن “چالش مراقبت های بهداشتی- درمانی برای افراد مبتلا به ام اس”


کنترل وزن و MS

کنترل وزن و MS

با گذشت مدت زمان بیماری ام اس  در این بیماران افزایش می‌یابد، که مهمترین علت آن خستگی و عدم فعالیت در بیمارن است. علاوه براین خستگی و افسردگی ناشی از کمبود ویتامین B12 و اسیدفولیک سبب افزایش تمایل به مصرف چربی در این بیماران می‌شود، لذا این بیماران تمایل مصرف غذای پرچرب و شیرین مانند کیک‌ها وبیسکوییت، نوشابه‌ها و الکل را دارند که این انتخاب غذایی سبب کاهش قوه شناختی نیز می‌شود. ادامه خواندن “کنترل وزن و MS”


یافته های جدید در مورد اولیگوکلونال باند و ام اس

یافته های جدید در مورد اولیگوکلونال باند و ام اس

وجود الیگوکلونال باند در مایع مغزی نخاعی یک  مارکر تشخیصی در بیماری MS می باشد.ایمونوگلوبولینهای موجود در مایع مغزی نخاعی  از پلاسماسلهای داخل سیستم اعصاب مرکزی ترشح و توسط آنها ساخته می شوند و در بدتر کردن پاتولوژی MS نقش دارند. مثبت بودن  مایع مغزی نخاعی در بیمار MS با سیر  شدیدتر بیماری و افزایش ناتوانی همراه است.در یک مطالعه ده ساله نشان داده شده که وجود مایع مغزی نخاعی در ابتدای بیماری  با درگیری بیشتر ماده خاکستری ،شدت ناتوانی بیشتر و اختلال شناختی بیشتر همراه بوده است. همچنین گزارش شده است که احتمال مثبت شدن مایع مغزی نخاعی  در بیماران ام اس پیشرونده  نسبت به بیماران ام اس عود بهبود یابنده – عود کننده کمترمی باشد. ادامه خواندن “یافته های جدید در مورد اولیگوکلونال باند و ام اس”


اهمیت اشتغال در میان بیماران مبتلا به ام اس

اهمیت اشتغال در میان بیماران مبتلا به ام اس

مبتلایان به این بیماری ام اس کیفیت زندگی مرتبط با سلامت پایین تری نسبت به جامعه عمومی دارند و این بیماری با سطح بالایی از مصرف منابع بهداشت و درمان و هزینه ها ارتباط دارد که با افزایش ناتوانی بیماران، افزایش می یابد. پیشگيري از پیشرفت بیماری و حمایت از زندگی مستقل افراد مبتلا به ام اس به عنوان نیروی کار، می تواند بار اقتصادي خانوار و جامعه را کاهش دهد. ادامه خواندن “اهمیت اشتغال در میان بیماران مبتلا به ام اس”


داروهایی که امید می رود بازسازی میلین ایجاد کنند

داروهایی که امید می رود بازسازی میلین ایجاد کنند

تحقیقات جهت فهم بهتر علل زمینه ای بیماری ام اس ادامه دارد و واضح است که در آینده درمان لین بیماری بیشتر بر محور محافظت از نورونها و بر عکس کردن مسیر میلین زدایی خواهد بود.بر اساس مطالعات قبلی که در حیوانات انجام شد این داروی جدید ام اس BIIB یا Anti-Lingo-1  نامیده می شود. ادامه خواندن “داروهایی که امید می رود بازسازی میلین ایجاد کنند”