امروز: یکشنبه, 4 آبان , 1399


مرکز تحقیقات ام اس تهران

بازتوانی ذهنی در مبتلایان به ام اس

بازتوانی ذهنی در مبتلایان به ام اس

با یک جستجوی ساده در مییابیم که در کشور ما منابع و کتابهایی که بتوانند به بیماران در کنترل و مهار بیماری و نهایتاْ ادامة زندگی یاری رسانند، بسیار محدود هستند. این امر دربارة بیماریهای خاص همچون ام . اس حاد تر است. می دانیم که بیماری ام . اس در مسیر پیشرفت خود اختلالات و ناتوانی ها و کم توانی های مغزی و ذهنی بسیاری را برای بیماران به وجود می آورد که نتیجة آن اختلالات حافظه و تمرکز، تفکر، مشکلات شناختی و عملکردهای اجرایی خواهد بود.

این اختلالات خود مشکلات روان شناختی متعددی را نیز برای بیماران پدید می آورند که به وخیمتر شدن وضع بیمار و پیچیدگی وضعیت آنها منجر می شوند. بنابراین کاهش یا کنترل هریک از مشکلات اصلی یا جانبی بیماری میتواند روند درمان بیماران را تسهیل سازد.

معمولاْ در بیشترکشورهای پیشرفته همزمان و به طور موازی با روند درمانهای دارویی، تمرینها و آزمونهای بازتوانی ذهنی برای بیماران به کار گرفته میشود. همانطور که گفته شد تا پیش از این، خلأ منابع آزمونی و تمرینهای اثبات شده و سودمند برای تکمیل روند درمان در کشور ما احساس میشد.

خوشبختانه به همت گروهی از پزشکان، متخصصان و پژوهشگران کشورمان در مرکز ام اس بیمارستان سینا، پژوهشی گسترده و دست اول دربارة شیوههای بازتوانی ذهنی در بیماران مبتلا به ام . اس صورت گرفت. این پژوهش بیش از پنج سال به طول انجامید و روشهای بازتوانی ذهنی و آزمونهای متعدد شناختی و تمرینهای حافظه و تمرکز بر روی یکصدبیمار مبتلا به ام اس پیگیری شد و متعاقباْ ثمرة آن در قالب کتابی دو جلدی با عنوان بازتوانی ذهنی در مبتلایان به ام اس منتشر شده است.

این کتاب حدود 400 صفحه دارد و سرشار از تمرینهای مهمی است که برای برخی از عمده ترین مشکلات ذهنی بیماران مبتلا به ام اس طراحی شده است.

بر این اساس تمرینهای این کتاب برای مشکلات مربوط به اختلالات شناختی و اجتماعی بیماران بسیار سودمند می باشد. تمرین های دقیقی در این کتاب طراحی و تنظیم شده اند که به تقویت پردازش اطلاعات و مهارتهای اجرایی ، تقویت توانایی تفکر و افزایش قدرت توجه و تمرکز، تقویت حافظه و بینایی و دقت منجر میشوند. کتاب بازتوانی ذهنی به مبتلایان به ام اس کمک می کند تا با رفع و مهار مشکلات شناختی زندگی اجتماعی بهتری داشته باشند.

تمرینهای کتاب بر اساس یک روند پلکانی و در طی 20 هفته می باشد. برای انجام هر تمرین زمان مشخصی در نظر گرفته شده است و پرسشهای هدفمندی طراحی شده اند. هر تمرین به تقویت بخشی از تواناهایی ذهنی اختصاص دارد.

تمرینها از ساده تا دشوار هستند و نهایتاْ بسیاری از تواناییهای از دست رفتة بیمار را بازمیگرداند. بیماران در صورت انجام تمرینها، به درمان بسیاری از اختلالات شناختی و ذهنی دست می یابند. در پژوهشهای متعدد تأثیر درمان اختلات شناختی در رفع و مهار مشکلات اجتماعی مبتلایان به ام اس اثبات شده است.
کتاب بازتوانی ذهنی در مبتلایان به ام اس به همت پزشکانی چون فرشته قدیری، عبدالرضا ناصر مقدسی و مهسا اوجی، مریم بیدادیان، فرناز اعتصام، فاطمه اردشیر لاریجانی وامیررضا عظیمی و با سرپرستی و نظارت علمی دکتر محمد علی صحراییان منتشر کردند. کتاب در شمارگان دو هزار نسخه و به صورت دورة دو جلدی و در 400 صفحه از سوی انتشارات فرهامه و مرکز تحقیقات ام اس بیمارستان سینا منتشر و روانة بازارکتاب شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *