امروز: یکشنبه, ۴ آبان , ۱۳۹۹


پژوهشکده علوم اعصاب

نوآوری،ابداع واختراع

معرفي دستگاه توان بخشي لوكوايران 

دستگاه های مورد استفاده در باز تواني و فيزيوتراپي اختلالات حركتي در گروه بزرگي از بيماران ضايعات نخاعي، ضايعات و سكته هاي مغزي، اختلالات تعادل، ضعف عضلات با منشاء آسيبهاي عصبي و عضلاني (ماسل ديستروفي)، سالمندان، افراد مبتلا به ام.اس و آسيبهاي ورزشي كاربردهاي گسترده اي دارند.

 

 

 

متاسفانه در كشور ما علاوه بر تروماها و عوامل آسيب رسان ناشی از تصادفات، موضوع زلزله خيز بودن و آسيبهاي گوناگون نخاعي و مغزي و اختلالات حركتي با منشاء زلزله نيز اهميت زيادي دارد. همچنين ضايعات حركتي با منشاء آسيبهاي نخاعي و مغزي ناشي از جنگ تحميلي و موارد مشابه آن از جمله عواملي هستند كه آمار نيازمندان به درمانهاي بازتو اني و فيزيوتراپي را افزايش چشمگيري داده است.

از اين رو محققين در تمامي دنيا دستگاهها و سيستمهايي را طراحي و ارايه داده اند كه بتوان برای انجام درمانهاي فیزیوتراپی در بیماران و آسيبهاي گوناكون پيشگفت مورد استفاده قرار گیرد.  از اهداف اصلي ارايه اين سيستمها، افزايش

  1.  مدت زمان درمان و نيز ارتقاء كیفیت درمانهاي  توان بخشی تحت نظارت متخصص ذيربط مي باشد.

 

دستگاه رباتیک توانبخشی لوكوايران برای بهبود و بازیابی ناتوانی حرکتی در مفاصل و عضلات پا، لگن و زانو

   بيماران ضايعات نخاعي، ضايعات و سكته هاي مغزي، اختلالات تعادل، ضعف عضلات با منشاء آسيبهاي عصبي و عضلاني (ماسل ديستروفي)، سالمندان، پوکی استخوان و افراد مبتلا به ام.اس و آسيبهاي ورزشي ساخته شده است. این دستگاه با ایجاد حرکات پیوسته و یکنواخت در كف پا باعث یادگیری حرکت راه رفتن و تقویت عضلات در بیماران ضایعه نخاعی، سکته مغزی و ناتوانان حرکتی می شود. بعلاوه سيستم وزن اندازي تدريجي اين سيستم مي تواند موجب دريافت سيگنالهاي ناشي از وزن توسط پا گردد و در نتيجه مدارهاي مغزي و نخاعي را كه به علت عدم حركت بصورت غير عملكردي و كم فعال و يا با فعاليت مضر شده اند، مجددا به صورت مدارهاي عصبي كارآمد و فعال در آورد . همچنين سازماندهي اين مدارات و مناطق در نخاع و مغز بعد از درمان مجددا به حالت طبيعي نزديك مي گردد.

مزيت ديگر استفاده از اين سيستمها در ارايه نسبتا كنترل شده و تا اندازه اي متشابه در مان براي بيماران است. به اين مفهوم كه كيفيت و كميت درمان را مي توان با كنترل پارامترهاي طراحي شده و به صورت پايش شده برای بیماران حفظ نمود.

اگر چه نقش متخصص درمانگر در زمان كار با اين سيستمها به هيچ وجه كم رنگ نمي شود. ولي با وجود اين، کیفیت و دقت انجام درمانهاي باز تواني وفیزیوتراپی توسط درمانگران وابستگی تنگاتنگي به تجربه فرد درمانگر و نيز آمادگی جسمانی او دارد و در بسياري از موارد درمانگران، به علت نقش عوامل انساني نظير خستگي، قادر به كنترل دقيق درمان (به روش دستي) در طي يك پروسه طولاني مدت نخواهند بود.

با توجه به بررسي هاي انجام شده، تيم تحقيقاتي حاضر، “متشكل از اینجانب دکتر محمد رضا هادیان از اعضاء هيئت علمي دانشکده توان بخشی, مركز تحقيقات ضايعات مغزي و نخاعي بيمارستان امام خميني دانشگاه علوم پزشكي تهران و مهندسين جوان مجرب”  اقدام به طراحي سيستم توان بخشي با عنوان لوكوايران نموده اند كه ق

  1. ادر به ارايه خدمات بازتواني و فيزيوتراپي در گروههاي بزرگي از بيماران آسیبهای مغزی و نخاعی و آسيبهاي ناشي از تروما و ورزش و سالمندان, افراد با اختلال تعادل و پوکی استخوان مي باشد.  همچنين با توجه به قيمت بسيار بالاي سيستمهاي انحصاري خارجي و عدم ارائه خدمات مناسب پس از فروش مناسب آن در كشور، نیاز به طراحی و ساخت یک دستگاه توانبخشی کیفیت و قیمت مناسب در داخل کشور ضروری به نظر می رسيد.

 

مزایای درماني استفاده از سيستم توانبخشی لوكوايران:

 1. ارايه استاندارد درمان مطابق با پارامترهاي تنظيمي در طي پروسه درمان ودر نتيجه افزایش قابل توجه سرعت بهبودي فرد آسيب ديده
 2. افزایش کیفیت، دقت و تکرارپذیری درمانهاي فیزیوتراپی و توان بخشي در مقایسه با روش های ديگر
 3. كاهش آسیب های ناشی وارده به بيماران با منشاء خطاهای انسانی
 4. امكان افزایش زمان جلسات درمانهاي توانبخشی
 5. امكان انجام درمان در چند مفصل، عضو و چندين گروه عضلاني
 6. امكان درمان همزمان و كنترل شده در اندام هاي تحتاني (هر دو پا)
 7. امكان ارزیابی روند  بهبودي دامنه هاي حركتي مفاصل اندام تحتاني (زانوان و مفاصل لكن) و ثبت سير بهبودي.
 8. امكان ارزیابی روند  بهبودي قدرت عضلات گوناگون اندام هاي تحتاني (عضلات چهار سر، همسترينگ، عضلات قدام ساق و عضلات خلف ساق) و ثبت تغييرات آنها متعاقب درمان
 9. جلوگیری از مشکلاتی نظیر آسيبهاي ستون فقرات و ساير مفاصل در درمانگران، ناشی از فعالیتهای سنگین در حین کار
 10. امكان درمان اختلالات تعادل در سالمندان و كليه افرادي كه به علت ضعف عضلات ترس از افتادن دارند.
 11. كاربرد در افراديكه به دلايل گوناگون و فقر حركتي دچار پوكي استخوان ها بوده و در نتيجه در معرض افتادن و شكستگي مي باشند.
 12. امكان استفاده از سيستم لوكوایران در كليه افراديكه به دلايل گوناگون سطح پاييني از توان كاري و فعاليت را دارند، وجود دارد و به بازگشت مجدد اين افراد به اجتماع و ارتقاي سطح كيفي زندگي ايشان و امكان انجام مجدد فعاليتهاي روزانه ايشان كمك شاياني مي كند.يكي ديگر از قابليت هاي متفاوت دستگاه لوكوايران، قيمت بسيار مناسب و ارائه خدمات پس از فروش مي باشد كه آن را به رقيب بي بديلي براي نمونه هاي خارجي تبديل كرده است.

 

 

م. ت پزشکی ورزشی

م.ت ام.اس