امروز: سه شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۹


مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی

بیوفیدبک لگن

رشتة طب فيزيكي و توان بخشي يكي از تخصص های بالینی پزشكي مي­باشد كه به ارزيابي، تشخيص و درمان  اختلالات و بيماريهای سيستم عضلانی اسکلتی و عصبی عضلانی پرداخته و همچنين اقدام  به ارائه روشهاي مختلف طب توان­بخشي به بيماران و نيز افراد داراي ناتواني و معلوليت فيزيكي و شناختي در تمام سنين بصورت سرپایی یا بستری جهت ارتقاء کیفیت زندگی می نماید.

در حال حاضر طب فیزیکی و توانبخشی شامل سه بخش طب توانبخشی، طب فیزیکی و الکترودیاگنوز است 

حیطه تشخیصی شامل معاینه فیزیکی دقیق، استفاده از روشهای تشخیصی مانند الکترودیاگنوز (نوار عصب و عضله( ، تزریق های تشخیصی و بهره گیری از کلیه امکانات آزمایشگاهی و تصویربرداری می باشد.

حیطه درمانی شامل انواع اقدامات درمانی غیرجراحی بیماریهای عصبی-عضلانی، روماتیسمی-مفصلی و اسکلتی-استخوانی ستون فقرات و اندامها اعم از دارو درمانی، تجویز ورزش درمانی تخصصی، ارتز، پروتز، تجویز وسایل کمک حرکتی و اصلاح شیوه زندگی، طب سوزنی تخصصی به دو روش مدرن (غربی) و سنتی (چینی (، حرکت درمانی (مانیپولاسیون) ، انواع تزریقهای تخصصی ، بیوفیدبک،  تیپینگ (taping) و استفاده از مدالیته های مختلف می باشد.

حیطه توانبخشی به نوعی مکمل حیطه درمانی است و می تواند بصورت سرپایی ، بستری بیماران  و یا مشاوره توانبخشی بیماران بستری، شامل تجویز پروتکل های درمانی توانبخشی باشد، همچنین یک فیزیاتریست وظیفه هدایت و رهبری گروه های زیرمجموعه توانبخشی یعنی “تیم توانبخشی” را دارد تا علاوه بر برقراری روابط کاری صحیح بین گروهی، با تغییرات لازم در مسیر درمانی توانبخشی، “به حداکثر رساندن ظرفیت های عملکردی، حفظ یا افزایش “تحرک و عملکرد بدون وابستگی، جلوگیری و پیشگیری از بدشکلی های فیزیکی (دفورمیتی ها) و در نهایت فراهم آوردن حداکثر بهره مندی اجتماعی و تأمین میزان قابل قبول کیفیت زندگی  برای بیماران ناتوان” فراهم گردد. توانبخشی می تواند در یک فرد سالم ولی نه کاملا فعال تا افراد مبتلا به بیماریهای مختلف شدید و به خصوص مزمن، بیماریهای عصبی و اسکلتی-عضلانی همچنین بیماریهای قلبی-عروقی و ریوی  مطرح باشد. توانبخشی در واقع علمی است که جهت افزایش عرض و پهنای زندگی (کیفیت(در دنیای مدرن و بخصوص در کشورهای پیشرفته فوق العاده مورد توجه است و به سرعت در حال پیشرفت می باشد و در حیطه کار متخصص طب فیزیکی بصورت تعیین برنامه توان بخشی شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی، گفتاردرمانی و .. صورت می پذیرد.

توانبخشی مشکلات کف لگن مانند بی اختیاری ادرری و مدفوعی نیزدر حیطه کار طب فیزیکی و توانبخشی قرار می گیرد که در آن از روشهایی مانند بیوفیدبک ،PTNS ،الکتروتراپی و…. استفاده می گردد.