امروز: چهارشنبه, ۱۵ مرداد , ۱۳۹۹


مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی

                          به وبسایت مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی خوش آمدید

کارگاه ارتباط با بیمار

جلسه اول کارگاه ارتباط با بیمار با حضور اساتید مرکز، افراد ضایعه نخاعی، خانواده هایشان و نمایندگان انجمن ضایعه نخاعی ، 20 بهمن ماه در سالن کنفرانس مرکز برگزار شد.  خانم دکتر خزاعی پور ، اقای دکتر حاجی قاسم و خانم دکتر خویی  پس از ارائه توضیحاتی از حاضرین خواستند به معرفی خود بپردازند و با همدیگر تعامل داشته باشند و اگر راه حلی برای مشکلی داشته اند که راهگشا بوده انرا بیان کنند.ارائه مشکلات، راهکارها، نیاز های موجود و استفاده از امکانات مرکز جهت رفع مشکلات افراد ضایعه نخاعی محور این سری از کارگاه ها می باشد.

 

 


آموزش روش سونداژ متناوب تمیز در بیماران ضایعه نخاعی

کتاب اموزشی اصول مراقبتها و پیشگیری از عوارض سیستم ادراری  در افراد با اسیب نخاعی توسط اقای دکتر ابوالقاسم نیک فلاح و همکاران، تالیف شده است هم اکنون در بخش کتب منتشره قابل دسترسی می باشد. در مقدمه کتاب امده است: “مراقبت از دستگاه ادراری
سبب حفظ عملکرد کلیه ها، بهبود وضعیت ادرار کردن و بر طرف کردن بی اختیاری ادراری در این بیماران می
گردد. این مراقبت باید توسط پزشک و بصورت دوره ای صورت گیرد. یکی از مسائلی که بوسیله بیماران مکررا
مورد سوال قرار می گیرد روش استفاده از سوند یک بار مصرف)سونداژ متناوب( می باشد.
بر آن شدیم که در این مجموعه شرح کاملی از روش سوندگذاری و نکات مربوط به آن را جمع آوری کنیم و به سوالات
رایج بیماران در این حیطه پاسخ دهیم. توصیه می کنیم به منظور اصلاح روش سوندگذاری و پیشگیری از عفونت و
عوارض سیستم ادراری این مجموعه را هر ماه مطالعه فرمایید و سعی کنید با مرور دوباره مطالب ، روشهای ذکر شده
را به دقت اجرا نمایید.”


جلسه هیئت علمی و اعضای مرکز تحقیقات ضایعات مغزی و نخاعی

جلسه معارفه  قائم مقام ، معاون درمان و معاون بین الملل مرکز با حضور رئیس، اساتید هیئت علمی و کارکنان مرکز در تاریخ 4 اذر ماه برگزار شد.

در این مراسم اقای دکتر حاجی قاسم بعنوان فائم مقام ، اقای دکتر باباخانی بعنوان مدیر درمانگاه و معاون درمان و اقای دکتر حاجی ابادی بعنوان معاون بین الملل معارفه  شدند.

ابتدا اقای دکتر حاجی قاسم شروع به صحبت در مورد استراتژی طرحهای پژوهشی کردند. ایجاد دو کارگروه تومورهای مغزی و ضایعات مغزی و نخاعی در این راستا میباشد. همچنین رئیس مرکز نیز به ایراد سخنرانی پرداختند و خواستار ارتباط قوی تر بین پرسنل و همدلی اعضا در راستای تحقق اهداف مرکز شدند. همچنین مقرر شد در پایان سال پژوهشگر برتر در دوره قبلی و دوره جدید معرفی شود.اقای  دکتر باباخانی در سخنان خود به جلب رضایت بیماران هم درفرایند درمان و هم در حمایت  روحی و معنوی از بیماران  اشاره کردند.اقای دکتر حاجی ابادی ذکر کردند از ایده های همکاران در جهت ارتقای مرکز و معرفی بهتر مرکز استقبال میگردد. در ادامه همکاران و کارکنان قسمتهای مختلف پیشنهادات و انتقادات خود را ایراد نمودند.


کارگاه آموزشی مهارت های ارتباطی با بیمار

کارگاه آموزشی مهارت های ارتباطی با بیمار در  تاریخ های ۱۲  و ۱۳ آبان  ۱۳۹۸  در سالن کنفرانس مرکز برگزار گردید. در این کارگاه خانم دکتر خزاعی پور درباره زبان بدن، اقای دکتر حاجی قاسم درباره مهارت ارتباط با بیمار و خانم نورا آقاجان درباره مهارت ارتباط با دیگران به ارائه مطالبی پرداختند. در روز اول کارگاه پرسشنامه ای بین شرکت کنندگان توزیع شد که حاوی سوالاتی درباره مفاهیم ارتباط با دیگران بود و در پایان ازشرکت کنندگان درخواست شد با توجه به مطاب ارایه شده در کارگاه بار دیگر به پرسشها جواب داده شود، در پایان نتیجه تفسیر شد.